Home page > Minometná baterie

Minometná baterie

Minometná baterie je palebná jednotka mechanizovaného praporu. Je hlavním prostředkem přímé palebné podpory mechanizované roty. Minometná baterie mechanizovaného praporu je určena k přímé palebné podpoře boje mechanizovaných rot.

Může ničit a umlčovat živou sílu, palebné prostředky a další cíle v sestavě protivníka, zadýmovat nebo osvětlovat terén a plnit i jiné úkoly s použitím speciální munice. Minometná baterie zůstává obvykle jako celek v podřízenosti velitele mechanizovaného praporu.

Minometná bateri má 3 palebné čety, velitelské družstvo a rekognoskační družstvo.  Je vyzbrojena minomety vz. 82 ráže 120mm. K těmto minometům pak patřilo další legendární vozidlo a to Praga V3S, které bylo nedávno nahrazeno Tatrou 815-7 typ t3rc1 (pram). Vojáci jednotky ovládají všechny činnosti jako vojáci mechanizovaných rot. Všechny svoje schopnosti demonstrují při nasazení v zahraničních operacích a na domácích i zahraničních cvičení.

Návrh znaku pochází z roku 1995 a první použití je datováno na rok 1996. Znak je umístěn do modrého pole, které nás odkazuje na Benešov a městský znak. V horní části je padák což nám připomíná, jaký druh vojska jsme byli. Padák má 7 šňůr, na připomenutí 7 družstev, které tvořily základ dvou čet a na nichž stál výcvik. Ve středu je umístěna mina, jenž symbolizuje hlavní prostředek ničení nepřítele. Po stranách miny jsou křídla, která ukazují lehkost a agilnost s jakou jsme mohli v době vzniku jednotky působit (vozidla UAZ a 82mm minomety). Mina leží na dvou zkřížených mečích, které odkazují na pěchotu a jejich způsob boje.

Znak byl původně plánován kruhový s tím, že v horní části je doplněn názvem jednotky a dole číslem praporu. Tím získal znak jedinečný tvar. Po jedné straně měl být název funkce nositele nášivky a po druhé název čety, ke které patřil. Znak by tak byl kruhový. V současné době se užívá znak kruhový bez názvu jednotky.

 

Nahoru