Úvodní stránka > Aktuality > PRVNÍ VÝCVIK MINOMETKY AZ

PRVNÍ VÝCVIK MINOMETKY AZ

Na posledním cvičení naší roty 19.3. - 23.3.2018 došlo k významné události. Historicky prvně samostatně cvičila část minometné čety roty AZ.

Výcvik obsluh probíhal na Perči. Na starost naši skupinku měl vedoucí praporčík minometné roty, který měl k ruce dva specialisty. Všichni se nám věnovali opravdu důkladně.Nácvik jsme započali seznámením se s minometem vz.82 ráže 120mm. Museli jsme zvládnout ve velice krátké době pojmenovat všechny hlavní části zbraně a znát základní TTD. I když pro naprostou většinu lidí to byla úplná novinka, není toho zase tolik, abychom to nezvládali vcelku rychle. Otázka, kolik toho do podzimu zapomeneme.

Následovala teoretická část na učebně, kde jsme byli seznámení s BO, konstrukcí min a především s předurčením této zajímavé a velice efektivní zbraně.

V další části výcviku jsme se již zabývali samotnou obsluhou minometu. Začali jsme nácvikem složením minometu ze speciálního vozidla TATRA a ustanovením do palebného postavení. Tedy sejmutím děla z podvozku a usazením ložiště do předem vykopaného výkopu. Následoval nácvik přípravy jednotlivých min. Toto se provádělo na školních střelách a to včetně práce se zapalovačem a navázání dílčích náplní. Po zvládnutí této činnosti na přijatelnou úroveň se započalo se samotným zavedením palby. Bylo potřeba zvládnout ustanovení minometu do hlavního směru, nastavením základních hodnot na zaměřovači a vyrovnání libel. Po zvládnutí této činnosti se přešlo již na nácvik vedení palby tzv. polopřímém zamířením na viditelný cíl. Tato činnost nám vydržela až do konce celkově dvoudenního výcviku a myslím, že na konci jsem všichni již minimálně věděli o čem tato práce do budoucna bude.

Chceme touto cestou vyjádřit velký dík VZP z minometné roty 41.mpr za čas a přístup se kterým se věnovali výcviku AZ a doufáme, že ani oni nebyli naším přístupem zklamáni. Také doufáme, že naše spolupráce se bude dále rozvíjet a že se dostaneme i my na potřebnou úroveň a že překonáme všechny překážky a jednou se dostaneme až k ostrým střelbám.

Příslusnici AZ 41.mpr.

 

Fotogalerie

Nahoru